•   0 212 570 80 20
    0 552 223 98 97    Programlarımızdan
  haberdar olmak için sosyal
  medyada bizi takip edin.

    


  ZİYARETÇİ DEFTERİ
  Rugem Logo
  Biyografi

  Biyografi

  Doç. Dr. Şafak Nakajima

  İstanbul'da doğdu.

  Lise eğitimini ABD'de St. Louis Park Senior High School'da tamamladı ve Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu.

  İki yıl süreyle Çocuk Cerrahisi uzmanlık eğitimi aldı. (Hacettepe ve Dr. Sami Ulus Çocuk Hastanesi Çocuk Cerrahisi bölümünü kazanan ilk kadın doktor)

  Akdeniz Üniversitesi’nde Klinik Mikrobiyoloji uzmanlık eğitimini, Japonya Osaka Üniversitesi’nde Viroloji doktorasını tamamladı.

  T.C. Üniversitelerarası Kurulu tarafından düzenlenen sınav ve değerlendirme sonucu 1991 yılında, Doçent ünvanı aldı.

  Tıbbın bütünsellikten yoksun yaklaşımındaki bilimsel ve insani hataları gözlemleyip, hekimlik deneyimini geliştirmek üzere, bütünsel  tıp alanında, uzun yıllar süren nitelikli bir eğitim sürecine başladı.

  Kanada’da Naturopati ve Ruhsal Gelişim Danışmanlığı (Institute NHC - Dört yıllık program), eş zamanlı olarak Adler Graduate School of Psychology'de psikoloji eğitimi

  Pekin Çin Tıbbı Üniversitesi’nde, Geleneksel Çin Tıbbı ve Akupunktur (T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirildi)

  İngiltere’de Klinik Hipnoterapi (Dominic Beirne School of Hypnosis and Psychotherapy) 

  Mindfulness - Bilinçli Farkındalık Programı (Oxford Üniversitesi)

  Pozitif Psikoloji (Wholebeing Institute)

  Japon Psikoterapileri (ToDo Institute) eğitimi aldı.

  Memorial Zorlu Wellness'da iki yıl süreyle, Özgüven, Dengeli  İlişkiler, Öfke Yönetimi, Bilinçli Farkındalık konularında bireysel eğitim ve danışmanlık seansları düzenledi.

  İstanbul Tabip Odası üyesi olan Dr. Nakajima halen özel muayenehanesinde,  zihin-beden hastalıkları konusunda, modern tıp ve doğal tedavi yöntemlerini entegre ederek bütüncül tıp doktoru olarak çalışmaktadır. 

  Muayenehanesi, T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Sağlık Müdürlüğü ruhsatlıdır.

  Ana dil düzeyinde İngilizce bilgisiyle, yabancı hastalara da sağlık hizmetlerinden yararlanma imkanı sunmaktadır.

  Halkı tıp, psikoloji, felsefe ve bilim konularında bilinçlendirme amaçlı yazıları Facebook sayfasında, çok geniş kitleler tarafından takip edilmektedir.

  ''Endişesiz İlaçsız'' ve ''Yaşam Doktoru'' kitaplarının yazarıdır.

  Evli ve iki çocuk annesidir.

   

   

  YAŞAM ÖYKÜM

  1860 harbinde, Kafkaslardan Osmanlı topraklarına göç etmiş, baba tarafından Şeyh Şamil’in soyundan gelen Çeçen bir ailenin çocuğu olarak, İstanbul’da doğdum. Babam Defterdardı ve onun görevi nedeniyle, Türkiye’nin birçok kentinde yaşama imkânım oldu.

  Liseyi, burslu öğrenci olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin Minnesota eyaletinde tamamladım. Amerika’da bulunduğum dönemde, film yönetmenliğine büyük ilgi duyduğumu fark ettimse de, aile ve vatan özlemi ağır basınca, Türkiye’ye döndüm ve çocukluk idealim olan doktorluk mesleğini seçmeye karar verdim.

  Bugün, tüm birimleri dünyanın en büyük akreditasyon kuruluşu olan Joint Commission International (JCI) tarafından akredite edilmiş ilk kamu sağlık kuruluşu olan Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldum. O zamanlar, az sayıda öğrenciye mükemmel bir tıp eğitimi veren bu okul bana, ilerleyen yıllarda pek çok mesleki başarıya ulaşmamı sağlayan çok bütünlüklü bir tıbbi altyapı kazandırdı.

  Doğuda zorunlu hizmet yaptığım dönemde, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Dr. Sami Ulus Çocuk Hastanesi Çocuk Cerrahisi ihtisas sınavlarını kazandım. Bu alanda ihtisas kazanan ilk kadın doktordum.

  İki yıl süreyle Çocuk Cerrahisi çalışmasından sonra, ömrümün kalan kısmını, ameliyathanenin kanlı, telaşlı ve insan ruhunun inceliklerine fırsat tanımayan ortamında geçirmeyi pek de arzu etmediğimi fark ettim. Bitmeyen nöbet gecelerinin ertesinde devam eden yorucu ameliyat saatlerinin verdiği sıkıntıdan olabildiğince uzaklaşmak kaygısıyla, Klinik Mikrobiyoloji ihtisası yapmaya karar verdim.

  Yeniden sınavlara girerek, hem Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü hem de Akdeniz Üniversitesi ihtisas sınavlarını kazandım. İhtisasımı tamamlamak üzere, üçüncü yılımda, Japon hükümet burslusu olarak Japonya’ya gittim. Altı yıl süreyle bu ülkede bulundum ve Osaka Üniversitesi’nde doktora yaptım.

  Orada, eşimle tanıştım. Tüm zorluklara rağmen, hayatımın en güzel dönemlerinden birini onunla, Japonya’da yaşadım.

  Doktoram bittikten sonra, eşim ve ben, iki çocuğumuzla birlikte, eğitim ve çalışmalarımızı sürdürmek üzere Kanada’ya gitmeye karar verdik. Bir Avrupa-Amerika kenti olan Montreal’de yaşamaya başladık.

  Fransızların çoğunlukta olduğu bu büyülü kent, bizim yaşantımızda çok hoş değişikliklerin kapısını açtı. Kızlarımız Fransız okullarındaydı ve her ikisi aralarında Fransızca konuşurdu. Ben, tüm yurt dışı yaşantımız boyunca çocuklarımla Türkçe konuşurken, eşim onlarla Japonca konuşmayı sürdürdü. Ben ve eşim arasındaki en hızlı iletişim dili ise İngilizceydi. Evde aynı anda dört dil konuşulur, herkes diğerinin ne dediğini anlar ve arzu ettiği dilde cevap verirdi. Bu ilginç lisan salatası, dışarı çıktığımızda çevremizdeki insanları çok şaşırtır ve bizi güldürürdü. Tabii her zaman yedeğimizde, etrafımızdakilerin bizi anlayamayacağı şekilde iletişim kurabileceğimiz bir dil bulunurdu.

  Ben Kanada’da, doktora sonrası bilimsel çalışmalarımı sürdürmekteydim. İlerleyen yıllarla birlikte artık, laboratuarlarda, DNA’lar ve virüslerle çevrili olmak yerine, çocukluğumda hayal ettiğim gibi, hastalarla bire bir ve insani ilişkiler kurabileceğim bir hekim olma arzusunu çok güçlü bir biçimde hissetmeye başlamıştım.

  Zorunlu hizmet yıllarındaki pratisyenlik ve cerrahi eğitimimden gelen iyi bir klinik bilgiye, araştırıcılık, ihtisas ve doktora yıllarında kazandığım üst düzey bilimsel donanıma sahiptim. Fakat tüm bunları bir araya getirip, içine insan akıl ve ruhunu da dâhil ederek, insanı bütün olarak ele alan bir tıp modeline nasıl ulaşabileceğimi bilemiyordum.


  İlginç bir tesadüfle, elime geçen bir broşür tüm hayatımı değiştirdi. Bu, Montreal’de doğal sağlık üzerine eğitim veren bir enstitünün broşürüydü. Broşürü incelerken, ruh ve bedeni birlikte ele alan sağlığı tanımlama biçimi ve tedavide izlenen doğal yolları okuduğumda, birden içimde bir şeylerin kıpırdadığını hissettim.

  Ertesi günü iple çekerek, eşimle birlikte enstitüye gittim. İçeride, müthiş bir huzur ve güven duygusu vardı. Önce ruhsal gelişim üzerine birkaç ders almayı düşündüm. Fakat zamanla, orada verilen eğitimin kapsadığı konuların, tam da benim yapmak istediğim şeyler olduğunu fark ettim. Tam zamanlı bir öğrenci olmak fikri aklımı çeliyordu.

  Mesleğimde bir dönüm noktasındaydım. Artık doçent unvanına sahip, iki çocuk annesi bir doktordum. Maddi ve sosyal tüm güvencelerden vazgeçip, henüz Kuzey Amerika’da bile fazla tanınmayan doğal sağlık konusunda eğitim almak üzere yeniden öğrenci olmak çok cüretkâr bir seçimdi.

  Diğer yandan, ilk kez tüm mesleki birikimimle, yeteneklerim ve düşlerimi buluşturabileceğim bir noktadaydım.

  Ve zoru seçtim. Dört yıl süreyle yeniden öğrenci oldum. Uzak Doğu Tıbbı, fitoterapi (bitkisel tedavi), ruhsal ve kişisel gelişim programları gibi, doğal sağlık alanında çok kapsamlı bir eğitimle Montreal Institute NHC’den, Naturopat (Doğal Sağlık Uzmanı) diploması ile mezun oldum.

  Eğitimimizin en önemli ilkesi, ‘Şifa verenin, önce kendisini iyileştirmesi gerekliliği’ idi. Bu nedenle, diplomaya hak kazanmak isteyen her öğrencinin, uzun eğitim yılları boyunca terapi alması, ruhsal gelişim programlarından geçmesi ve böylece kendisini doğru bir biçimde tanıyıp yapılandırarak, insani her sorunda, empati gösterebilir ve önyargısız bir tedavi uygulayabilir hale gelmesi zorunlu tutuluyordu.

  Bu uygulamanın, gerek şahsi gerekse mesleki yaşantımda tarifi imkânsız ölçülerde yararını gördüm. Okuldan mezun olduğumuzda düzenlenen mezuniyet töreninde yaptığım konuşmamda, tıp fakültesi diplomamı yıllar önce almış olmama ve tüm mesleki tecrübeme karşın, ilk kez o gün kendimi gerçek bir hekim olarak gördüğümü söyledim.

  Aynı dönemde Montreal Adler Lisansüstü Psikoloji okulunda psikoloji eğitimi alarak, enstitüdeki ruhsal gelişim eğitimimi, modern psikoloji bilgileriyle destekledim.

  Uzun yıllar yurt dışında yaşadıktan sonra, öğrendiklerimi kendi vatanımda uygulama ve kendi kültürümde yaşamımı sürdürme konusunda giderek artan arzum nedeniyle, Türkiye’ye dönmeye karar verdim. Japonya’da ve Kanada’da yaptığı Osmanlı-İslam Tarihi çalışmaları nedeniyle kültürümüze aşina olan eşimi ikna etmek zor olmadı. Hep beraber Türkiye’ye döndük.

  İnsanı bütün olarak ele alan bir tıp modeli konusunda mükemmele ulaşmayı hedeflediğiniz takdirde, alınacak eğitim, öğrenilecek şey hiç bitmeyecektir. Bu bağlamda daha sonra Çin Halk Cumhuriyeti Pekin Çin Tıbbı Üniversitesi’ne giderek ileri düzeyde Geleneksel Çin Tıbbı ve akupunktur eğitimi aldım.

  Çin’de çalıştığım dönem, Batı tıbbı ile Uzak Doğu tıbbının bir arada ve ne şekilde büyük bir uyum içinde kullanılabileceğinin başarılı örneklerini görmemi sağladı. Çin’den döndükten sonra, Sağlık Bakanlığı’nın açtığı sınavı kazanarak akupunktur uygulama yetkisi belgesi aldım.

  İngiltere’de Gaia Enstitüsünde Tibet meditasyonu öğrendim.

  ABD ve  İngiltere’de Klinik Hipnoterapi, Öfke Yönetimi, Duygusal Zeka, Pozitif Psikoloji eğitimlerimi tamamladım.

  Florida’da Stens Biofeedback programını aldım.

  ToDo Institute'da tamamladığım eğitimim sonucu, Japon Psikoterapileri sertifikası sahibiyim.

  Halen, özel muayenehanemde, ruh ve beden hastalıklarında, modern tıbbı da kapsayan, holistik (bütüncül) bir tedavi modeli uyguluyorum.

  Ve bu mesleği, hala ilk günkü heyecanımla yapıyorum.

   

  Holistik Tıp Programlarımızdan Haberdar Olmak İçin Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
  Bu sitenin içeriği, izinsiz kopyalanamaz. Anasayfa  ·   Biyografi  ·   Hastalıklar  ·  Yazılar  ·  Randevu  ·  İletişim
  Web Tasarım Data1

  Bu sitenin içeriği, izinsiz kopyalanamaz. 
   
  Anasayfa
   
  Biyografi
   
  Hastalıklar
   
  Yazılar
   
  Randevu
   
  İletişim

  Web Tasarım Data1