•   0 212 570 80 20
    0 552 223 98 97    Programlarımızdan
  haberdar olmak için sosyal
  medyada bizi takip edin.

    


  ZİYARETÇİ DEFTERİ
  Rugem Logo

  Bütüncül Zihinsel

   

   

  Neden Bütüncül Zihinsel Sağlık?

  Her insan mutlu yaşamak, başkalarının beklediği gibi değil, kendisi gibi var olmak, sağlıklı, özgür, yaratıcı ve anlamlı bir ömür sürdürmek ister.

  Oysa hisseden ve düşünen her insan, yaşamı boyunca sayısız düş kırıklığı, kırgınlık, yenilgi ve kayıplarla karşılaşır.

  Bu insanlık halleri, öfke, korku, içe kapanma, suçluluk, kuşku, sıkıntı, keder, matem, utangaçlık, çekingenlik, nefret, mutsuzluk gibi, insani tepkiler doğurur.

  Söz konusu tepkiler, ilaçlarla tedavi edilebilen hastalıklar değildir.

  Bazen bu ruhsal sıkıntılar, beyin ve beden arasında var olan çok güçlü kimyasal bağlar aracılığıyla, fiziksel hastalıklara bile yol açabilir.

  Migren, astım, yüksek tansiyon, bulantı, uykusuzluk, çeşitli gezici ağrılar, çarpıntı, kötü alışkanlıklar sonucu ortaya çıkan halsizlik, hafıza zorluğu, kanser gibi bedensel yakınmaların    % 80 kadarı, ruhsal sıkıntılara bağlıdır.

  Diğer yandan, bedensel bazı sorunlar da, yine beyin-beden bağlantısı sonucu, ciddi ruhsal sıkıntılara yol açabilir.

  Örneğin, diyabet, tiroit, üreme fonksiyon sorunlarını da içeren çeşitli hormonal bozukluklar, vitamin eksiklikleri, romatizmal hastalıklar, organ kaybı, kanser, nörolojik hastalıklar gibi pek çok fiziksel hastalık, ruhsal yapıyı bozar.

  Ruhsal Tedavi Adı Altında Neler Oluyor?

  Günümüzde modern tıp, bu bilimsel gerçekleri yok sayarak, bedensel ve ruhsal hastalıkları, iki ayrı alan olarak tanımlar.

  İnsan, uzay boşluğunda asılı, kendi kendine psikolojisi bozulan bir varlıktır adeta.

  Onu hastalandıran eğitimsizlik, kötü yaşam koşulları, sağlıksız işyerleri, köhne sosyal yapılar, çarpık ekonomik yapı, işsizlik, ekolojik yıkımdan hiç söz edilmez. İnsanı hasta eden bu unsurlar yok sayılır.

  Endişe ve üzüntü gibi, yaşanan sıkıntılı durumlara verilen insani tepkiler, psikiyatristler tarafından hastalık adlarıyla etiketlenir.

  İlaç ve hastane tedavisi gerektiren sınırlı sayıda ruhsal hastalık dışında tamamına yakını, insanın kendisini ve hayatı doğru tanımasıyla düzelebilecek durumlarken, ağır ilaçlarla ‘’tedavi’’ edilmeye kalkışılır.

  İlaçların etkisiyle kişi, iyiden iyiye düşünemez hale gelir, kendisini geliştirmesi ve sorunlarını çözebilecek yollar bulması zorlaşır.

  Sayısız yan etkili bu ilaçların çılgınca reçete edilmesinden en karlı çıkanlarsa, satışları akıl almaz boyutlara ulaşan ilaç şirketleridir.

  Bazı psikiyatristlerin uyguladığı bin bir çeşit psikoterapi metodunun ise, bir standardı ve sağlam bir bilimsel dayanağı yoktur.

  Diğer yandan, tıp otoriteleri tarafından ‘’hastalık’’ diye tanımlanıp, tıbbi kategoriye sokulan bu insanlık halleri, tıp doktoru olmayan psikologlarca da ‘’tedavi’’ edilmeye çalışılır.

  Psikologlar, tıp eğitimi almadıkları için, beyin tümörlerinden metabolik sorunlara kadar sayısız organik nedene bağlı olabilecek birçok ruhsal sorunu tanıyamaz ve istemeden hastanın zaman kaybetmesine yol açabilirler.

  Söz konusu durum, aslında uygulanan sistemin çok ciddi çelişkiler içerdiğinin en önemli kanıtıdır.

  Ruhsal sıkıntılar, hasta tedavi etme yetkisine sahip olan doktorlar tarafından ve ilaçlarla tedavi edilebilecek ‘’hastalıklar’’ mıdır; yoksa hastalık olmayıp, herhangi bir standart tedavi protokolüne sahip olmayan psikologların ele alması gereken bir takım ‘’durumlar’’ mıdır

  Artık, insanı ruh ve beden diye ikiye bölmenin, günlük hayatın sıkıntılarını hastalık diye nitelemenin, ilaçlarla tedaviye kalkışmanın, bilimsel geçerliliği olmayan bir yaklaşım olduğu gerçeği ortadadır.

  Geleceğin tıbbında hekim, insanı bir bütün olarak ele alacak, onun kendisini geliştirmesi için bedensel ve bilişsel becerilerini arttıracak, içinde yaşadığı toplumun bireyi hastalandıran olumsuzluklarıyla mücadele edecek bir eğitmen ve önder olacaktır.

  Bütüncül Zihinsel Sağlık Ne Değildir?

  Bütüncül Zihinsel Sağlık programı, bir psikiyatri hizmeti değildir.

  Bazı istisnai durumlar, ilaç tedavisini ve hastanede kalmayı gerektirebilir.

  Psikoz (gerçeklik algısının bozulması), intihar veya etrafa zarar verme eğilimi, ağır madde kullanımı gibi psikiyatrik tedavi gerektiren kişilere, bu konuda destek almak üzere uygun birimlere başvurmaları tavsiye edilir.

  Bütüncül ZihinselSağlık Neler Yapar?

  Bütüncül Zihinsel Sağlıkta doğru yaklaşım, hastanın bedensel, ruhsal ve sosyal koşullarını çok iyi değerlendirip, varsa bedensel sorunlarının tedavisi ile sürece başlamaktır.

  Sonraki aşamada sunulması gereken, hastanın düşünce akışının farkına varmasına, içinde bulunduğu toplum dinamiklerini çözmesine yardımcı olacak bir eğitim programıdır.

  Bu amaçla, günlükler, yazılı ödevler ve okuma programlarından yararlanılır.

  Zihni sakinleştiren hipnoterapi, otohipnoz eğitimi, Morita-Naikan terapileri ve meditasyon gibi uygulamalar, hafızanın güçlenmesi, doğru düşünme, duyguları sağlıklı yönetme, özgüven geliştirme ve sakinleşmede çok etkilidir.

  Pozitif ve yapıcı yaşam metotları konusunda eğitici çalışmalar yapılır.

  Bütüncül Zihinsel Sağlık Programı, fiziksel uygulamalar da içerir.

  Bunlar arasında, bilimsel etkinliği kanıtlanmış olan akupunktur da vardır.

  Akupunktur, endişe ve depresyonların tedavisinde son derece etkilidir.

  Saç telinden daha ince iğnelerle uyarılan noktalardan başlayan hücresel uyarılar, sinir iletileri yoluyla beyine ulaşır. Beyin de, bu uyarıları ilgili organlara ve salgı bezlerine yönlendirir.

  Bilimsel araştırmalar akupunkturun, endorfin ve enkefalin gibi, vücutta doğal olarak üretilen morfin benzeri ağrı kesicilerin salgılanmasına da yardımcı olduğunu ve bu maddeler aracılığıyla, ağrılı hastalıkların tedavisinde etki gösterdiğini ortaya koymaktadır.

  Endorfinler hastalarda, ciddi bir rahatlama ve gevşeme hali yaratır, uykusuzluk tedavisinde yararlı olur.

  Akupunktur ayrıca, mutluluk hormonu da denilen serotonin düzeylerini arttırarak ruhsal iyileşme sağlar. Depresyon, anksiyete ve panik ataktan uykusuzluğa kadar pek çok ruhsal sorunda, zihinsel tedavilere ek olarak uygulanan akupunktur, rahatlıkla anti depresan ilaçların yerini alır. Ayrıca, o ilaçların yan etkilerinin hiç birine yol açmaz.

  Güvenilir tıbbi bitkilerden, tıp doktoru gözetiminde ve doğru dozlarda kullanılmaları koşuluyla, depresyon, uykusuzluk, stres ve gerginlik, panik, baş ağrıları, yorgunluk gibi sorunların tedavisinde yararlanılabilir.

  Bütüncül Zihinsel Sağlık Ne Amaçlar?

  Zihinsel sıkıntı yaşayan hastaların iç görü kazanarak, sorunlarına akılcı çözümler bulmasını, yaşam amaçlarını belirlemesini, bu amaçlara yönelik yöntemler geliştirmesini, iletişim ve ilişki becerilerini arttırmasını, doğal odaklanma ve stres çözümleme tekniklerini öğrenmesini amaçlar.

  Bütüncül Zihinsel Sağlık, kendisini ve hayatı tanıyan, kendi duygu ve düşüncelerini yönetebilen, içinde yaşadığı toplumun kaderinde rol oynamak üzere sorumluluk üstlenen, dinamik ve üretken bireylerin gelişimini hedefler.

  Holistik Tıp Programlarımızdan Haberdar Olmak İçin Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
  Bu sitenin içeriği, izinsiz kopyalanamaz. Anasayfa  ·   Biyografi  ·   Hastalıklar  ·  Yazılar  ·  Randevu  ·  İletişim
  Web Tasarım Data1

  Bu sitenin içeriği, izinsiz kopyalanamaz. 
   
  Anasayfa
   
  Biyografi
   
  Hastalıklar
   
  Yazılar
   
  Randevu
   
  İletişim

  Web Tasarım Data1